Mnohem výraznější propad výroby je znát z meziročního srovnání. Proti loňskému lednu je výroba nižší o deset procent. Leden byl třetím měsícem v řadě, kdy se výroba snižovala.
Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že výroba se sníží o 1,5 procenta. Revize dat za prosinec navíc ukázala, že výroba se také snížila víc, než se očekávalo. Předběžné údaje hovořily o poklesu o dvě procenta, ale podle zpřesněné zprávy pokles činil 2,4 procenta.
"Prudký pokles výroby motorových vozidel a jejích částí, který je výsledkem dlouhodobějšího přerušení práce v automobilkách, z průmyslové výroby ubral více než jeden procentní bod," uvedl Fed.
Nová statistika o vývoji průmyslové výroby, spolu se zprávou o rekordním propadu výstavby, podtrhuje těžkosti, s nimiž se největší ekonomika světa potýká. Spojené státy potkaly tři krize najednou: na trhu bydlení, na trhu úvěrů a ve finančním systému. Podle řady ekonomů jde o největší problémy od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
Ukazatel využití kapacit se snížil na 72 procent, což je 8,9 procentního bodu méně, než činil průměr v letech 1972 až 2008. Ve zpracovatelském sektoru se využití kapacit snížilo dokonce na 68 procent, což je nejméně v historii, respektive od roku 1948, kdy se údaje začaly sledovat.
Ekonomové se domnívají, že letošní první čtvrtletí bude z hlediska poklesu ekonomické aktivity nejhorší z celé recese. V závěru loňského roku americká ekonomika klesala ročním tempem 3,8 procenta a nyní může tempo jejího poklesu dosahovat až pěti procent. Předpokládá se také, že navzdory stimulačním opatřením se bude dál zvyšovat nezaměstnanost.