Fed předpokládá, že nezaměstnanost letos vzroste na 8,5 až 8,8 procenta, zatímco v předchozí prognóze, která je teprve z poloviny listopadu, počítal s mírou nezaměstnanosti od 7,1 do 7,6 procenta.
Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl snížit o 0,5 až 1,3 procenta. Ve své předchozí prognóze centrální banka předpokládala, že ekonomika v nejhorším případě letos klesne o 0,2 procenta, nejlepší scénář ještě připouštěl růst, a to až o 1,1 procenta.
Banku přiměla ke zhoršení výhledu eskalace finanční a hospodářské krize. Ta vznikla v důsledku krize na trhu nemovitostí. Nynější problémy jsou největší, s jakými se Spojené státy potýkají od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Tyto negativní faktory zatlačily americkou ekonomiku do recese, která trvá už druhým rokem.
"Vzhledem k intenzitě sil, které teď ovlivňují ekonomiku, činitelé Fedu obecně očekávali, že oživení bude neobvykle pozvolné a bude trvat déle," uvádí se v nové prognóze.
Fed proto očekává, že nezaměstnanost se po výstupu nad osmiprocentní hranici nějaký čas udrží vysoko. Kolem sedmi procent by měla být ještě v roce 2011, v dlouhodobém výhledu ale Fed počítá s jejím poklesem na 4,8 až 5,0 procenta.
Ekonomika by se měla vrátit k růstu už příští rok a Fed očekává, že růst HDP by mohl činit 2,5 až 3,3 procenta. Na rok 2011 centrální banka očekává růst ekonomiky v pásmu 3,8 až 5,0 procenta, dlouhodobý výhled pak počítá s růstem od 2,5 do 2,7 procenta. Inflace má letos být do jednoho procenta, v dalších letech od jednoho do dvou procent.