Letos rovněž podle dosavadních údajů klesá zájem Čechů i o spoření. Počet nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky v lednu klesl meziročně o více než sedm tisíc. Celkově Češi uzavřeli v prvním letošním měsíci přes 76.000 nových smluv. Klesl i počet poskytnutých úvěrů.
"Nižší objem a počet úvěrů je dán nižší ochotou klientů půjčovat si v podmínkách rostoucí příjmové nejistoty, ochlazení trhu s nemovitostmi a přílišný zájem o půjčky nepodněcuje ani současný charakter zimy, která je o poznání chladnější než ta loňská," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Zároveň upozornil, že úvěrové podmínky stavební spořitelny prakticky vůbec nezpřísnily.
Loni stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně nevýšení cílových částek se pak loni zvýšil na více než jeden milion.
Češi si vždy pořizovali stavební spoření jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zároveň ale v posledních letech tento produkt začali využívat mnohem více k investicím do svého bydlení.
Propad postihl i hypoteční banky. Podle údajů Hypoindexu objem hypoték prodaných občanům v lednu meziročně spadl o zhruba 44 procent na 4,6 miliardy korun. Celkově bylo poskytnuto 2675 hypoték.