Tůma: Pokles kurzu koruny přehnaný, úroky možná začnou jít nahoru

23.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. února (ČTK) - Nynější prudký pokles kurzu české koruny i dalších středoevropských měn je přehnaný; propad koruny by mohl ukončit současný cyklus snižování úrokových sazeb a spustit jejich opětné zvyšování. Agentuře Reuters to dnes řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma ve vystoupení koordinovaném s prohlášeními centrálních bank dalších zemí střední Evropy. Koruna v reakci na guvernérova slova posílila vůči euru o 1,1 procenta na 27,95 Kč/EUR.

"Domnívám se, že koruna nyní přestřeluje v opačném směru," řekl Tůma. "Nedomnívám se, že takovéto výrazné oslabování by se dalo vysvětlit fundamentálními faktory," dodal.

Minulý týden kurz koruny klesl až na 29,69 Kč za euro, výrazně pod průměrný kurz 25,80 Kč, který pro letošní rok odhaduje ČNB. Koruna v červenci před eskalací globální finanční krize vystoupila až na rekordních 22,925 Kč, později ale v obavách investorů z oslabování ekonomiky v důsledku propadu exportu na Západ začala výrazně klesat.

"V této chvíli si stěží dovedu představit, že za těchto kurzových úrovní bychom mohli dále snižovat úrokové sazby; spíše je otázka, kdy začneme jít opačným směrem," řekl Tůma. ČNB od loňského srpna snížila sazby o dva procentní body na 1,75 procenta, aby podpořila ekonomiku a finanční sektor oslabené globální krizí.

Centrální banky Polska a Maďarska podle Tůmy sdílejí názor, že pohyby měn středoevropského regionu se nyní vyvíjejí obdobně a že se všechny dostaly mimo rámec "fundamentálních" makroekonomických faktorů. Trhy by podle centrálních bank měly rozlišovat mezi situací jednotlivých zemí.

Banky v regionu se dohodly, že budou nyní k otázce kurzů vystupovat koordinovaně. Na podporu domácích měn zároveň s Tůmou vystoupili také šéfové centrálních bank Polska, Maďarska a Rumunska.

"Je pravda, že koordinace je nyní intenzivnější než jindy a že sdílíme názor, že výkyvy měn v řadě zemí neodpovídají reálné ekonomické situaci," řekl Tůma. "V tomto ohledu jsme se dohodli, že budeme komentovat vývoj podobným způsobem," dodal guvernér.

Kurzy měn středoevropských zemí v posledních měsících silně klesají nejen kvůli oslabování ekonomik, ale zejména ze strachu, že některé z těchto ekonomik krizi samy neustojí a budou potřebovat zahraniční pomoc. Jde především o země jako Lotyšsko s vysokými dluhy v zahraničních měnách a silně zápornou platební bilancí, což vyvíjí tlak na místní bankovní sektor.

Tůma apeloval na to, aby trhy jasně rozlišovaly mezi zeměmi. Například Lotyšsko je v mnohem větších potížích než jiné země regionu. Dodal, že k ozřejmení těchto rozdílů by mohla přispět mezinárodní debata o pomocí pro střední a východní Evropu.

Česká vláda je podle Tůmy schopna se financovat bez problémů sama na domácím trhu. Česká ekonomika netrpí výraznějším rizikem plynoucím z dluhů v zahraničních měnách a žádnou pomoc ona ani její bankovní sektor nepotřebuje, prohlásil guvernér. "Krizi se nikdo vyhnout nemůže, některé země však jsou určitě lépe situovány na to, aby tím prošly bez dramatických ztrát, a jsem přesvědčen, že Česká republika patří mezi ně," řekl Tůma.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK