Koruna po celý den nevybočila z pásma 28,30 až 28,50 koruny za euro.
"Zatímco minulý týden se trhy mohly zbláznit, když ratingové agentury varovaly před děním ve východní Evropě, dnes přešly beze slova prohlášení agentury Standard & Poor's, že Česká republika pravděpodobně přečká stávající krizi lépe než většina dalších zemí v regionu díky odolné soukromé spotřebě a relativně silným ekonomickým fundamentům," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Zároveň ovšem uvedl, že investoři v zahraničí začnou snad konečně rozlišovat mezi jednotlivými zeměmi regionu. "Zdá se, že trh konečně začíná rozlišovat a chápe, že problém je zejména v Pobaltí," dodal.
Ani dnešní reakce ČNB na nedávné zprávy z Financial Times a The Economist korunu neovlivnily. Centrální bankéři se ohradili proti zavádějícím informacím periodik a zadlužení domácností v cizích měnách nebo výši zadlužení ČR vůči zahraničním bankám.
"Reálií neznalý investor se po přečtení podobných zpráv opravdu musí zhrozit, že ve střední Evropě včetně ČR hrozí hospodářský kolaps. Není se potom čemu divit, že došlo k přestřelení koruny k přehnaně slabým hodnotám, jež jsme pozorovali v posledních týdnech," uvedl Pikora. Pravděpodobně ovšem podle něj investoři v Londýně neotevřou oči hned, a proto také koruna nemusí posílit ihned. "Dlouhodobě se ale posílení nevyhne," dodal.
Zbytek týdne by měl být podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera z pohledu makroekonomických dat klidný. V regionu se tak podle něj bude sledovat jen zasedání polské centrální banky.
Na eurodolarovém trhu panoval podle Pikory dnes klid. Dolar nejprve mírně oslabil, aby později zase posílil, když nové statistiky z Evropy ukázaly, že se situace na starém kontinentě nezlepšuje.