Sarkozy: Evropa musí chránit průmysl, protože USA to dělají taky

24.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Řím 24. února (ČTK) - Evropská unie musí chránit svou ekonomiku a svá průmyslová odvětví, protože Spojené státy to dělají taky. Řekl to francouzský prezident Nicolas Sarkozy po setkání s italským premiérem Silviem Berlusconi v Římě. Obě země hodlají podle Sarkozyho vytvořit silný ochranářský blok, který bude na nadcházejícím krizovém summitu EU požadovat důrazná opatření v tomto směru.

"Jestliže Spojené státy chrání své farmáře tak, jak to dělají, můžeme dělat totéž i v Evropě; jestliže Spojené státy chrání svůj průmysl, jak to dělají, je to správné, ale my v Evropě snad můžeme dělat totéž," prohlásil Sarkozy. "Příští neděli (na krizovém summitu 1. března) budou Itálie a Francie mluvit společně důraznými slovy a budou žádat Evropu, aby přijala zásadní rozhodnutí," dodal prezident.

Sarkozyho postoje vyvolávají obavy ekonomů i těch vlád, které se brání hrozbě vzestupu zhoubného protekcionismu. Ekonomové poukazují na to, že v historii zvýšená ochrana domácích trhů prodlužovala a zhoršovala ekonomické krize.

Sarkozy se odvolává zejména na to, že Spojené státy vložily do plánu na ozdravení ekonomiky za 787 miliard dolarů klauzuli "Buy American". Ta nutí využívat v zakázkách za peníze z tohoto balíku americkou ocel a další zboží vyrobené v USA.

Sarkozy říká, že Francie musí nyní jednat sama, protože EU nezakročuje tak, jak by měla. Podle něj je nyní zapotřebí "více koordinace a rozhodnosti" a "méně naivity".

Sarkozy chce, aby se přijala alespoň společná evropská politika na podporu automobilového průmyslu. Obavy z protekcionismu již vyvolaly plány Paříže na podporu místních automobilek, zejména když Sarkozy vyjádřil nelibost nad tím, že by pomoc dostaly i ty, které vyrábějí jinde než ve Francii, například v České republice.

Česká vláda, která nyní EU předsedá, chce, aby z krizového summitu vzešlo důrazné ne protekcionismu. Podpořit toto stanovisko by měli šéfové států a vlád střední a východní Evropy, kteří se sejdou na schůzce těsně před summitem. Polští představitelé, kteří schůzku iniciovali, se nechali slyšet, že by na ní chtěli ještě před setkáním s celou EU vyslat jasný signál, že tyto země jsou proti protekcionismu.

Ministři a šéfové vlád největších zemí světa již od podzimní eskalace finanční krize na společných schůzkách prohlašují, že je důležité zachovat volný obchod a bránit protekcionistickým opatřením, doma však dělají pravý opak. Za všechny tento přístup shrnul člen bankovní rady Evropské centrální banky Lorenzo Bini Smaghi: "Vlády se scházejí a píšou prohlášení proti protekcionismu, pak odjedou domů a přijímají ochranářské kroky."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK