Podle údajů VZP odchází zhruba 140.000 lidí ročně, letos jen v prvním čtvrtletí odešlo přes 51.000. Při nezměněném trendu to tedy může být 200.000 za rok.
Ředitel VZP Pavel Horák proto pokáral pobočky dopisem za přístup, který může klienty odradit, šlo o špatné uznávání výhod. Jeden ztracený klient znamená roční ztrátu příjmů ze zdravotního pojištění 23.000 korun. Tisíce odchodů tak připraví pojišťovnu o miliardy. VZP má na rok 140 miliard.
Viceprezident Svazu zaměstnaneckých pojišťoven Vladimír Kothera soudí, že k odlivu pojištěnců od VZP přispěl hlavně nástup nových pojišťoven, jako je Agel, a také rozmanitější nabídka zaměstnaneckých pojišťoven.
Podle něj je servis pro klienty na přepážkách ve většině zaměstnaneckých pojišťoven lepší než ve VZP. Tyto pojišťovny také dříve než VZP začaly "nakupovat" péči, tedy platit lépe za kvalitu. Lepším pracovištím zaplatí dobře například plánované operace kyčelního kloubu. Tato pracoviště pak mají peníze na více pacientů a mohou zkrátit čekací doby na plánované operace. "To zlepšilo náš obraz u zdravotnických zařízení a sehrává to roli i pro přechod pojištěnců," vysvětlil Kothera.
Pacienti mohou volit mezi pojišťovnami i podle toho, s jakým přístupem se setkají na přepážkách a jak pojišťovna plní sliby o příspěvcích. Na přepážkách dostanou informace o výhodách a radu, jak je získat, ale například i kontakt na lékaře, pokud žádného nemohou najít. Mohou se také poradit o placení regulačních poplatků.
VZP při vzniku v roce 1992 byla jedinou zdravotní pojišťovnou a byli u ní všichni občané. V letech 1993 až 1994 jí vyrostla konkurence v zaměstnaneckých a oborových pojišťovnách, o pojištěnce usilovalo v následujících letech až 27 zdravotních pojišťoven. Podíl VZP na trhu postupně klesal až na nynějších 62 procent pojištěnců.
Konkurenční tlak podle Kothery přispěl k tomu, že původní nabídka služeb a péče o klienty i komunikace s nimi se výrazně zlepšily. "Určitě to ukazuje, že konkurence je dobrá, protože zvyšuje kvalitu služeb. Když ji nebudeme mít, zafixujeme nějaký stav a ten se nebude měnit," dodal.
Data VZP, jež má ČTK k dispozici, zahrnují roky 1998 až 2009. Vyplývá z nich, že nejvíce pojištěnců, přes 250.000, odešlo od VZP v roce 2000, a nejméně v roce 2005, kdy VZP opustilo za celý rok 56.424 pojištěnců. Odchodů krátkodobě přibylo poté, když v listopadu 2005 byla nad VZP vyhlášena nucená správa. K nejbližšímu přestupnímu termínu v lednu 2006 odešlo za čtvrtletí přes 32.000 pojištěnců, tedy dvojnásobek oproti poslednímu čtvrtletí 2005. VZP začala včas platit za péči, a tak se odchody utlumily. Trvalo to do roku 2007, kdy za rok odešlo zhruba 60.000 pojištěnců, v dalším roce ale už dvojnásobek. Tento trend letos pokračuje.
Z porovnání příchodů a odchodů za posledních deset let vyplývá, že s výjimkou druhého čtvrtletí 1998, kdy přišlo k VZP více nových pojištěnců, než jich odešlo, je pravidelně více odchodů. V posledním čtvrtletí loňského roku opustilo VZP desetkrát více lidí, než k ní přišlo, konkrétně odešlo 47.798 a přišlo 4180 pojištěnců.