PwC: Finanční instituce se musí vrátit k tradičnímu bankovnictví

25.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. února (ČTK) - Finanční instituce se podle studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) musejí vrátit k tradičnímu pojetí bankovnictví. Banky, jež se pro zajištění své likvidity spoléhaly na kapitálové trhy a úzce se specializovaly, než aby fungovaly univerzálně, se budou muset restrukturalizovat. Budoucí bankovnictví se bude vyznačovat menším, přísněji regulovaným bankovním systémem a převahou univerzálních bank, stojí ve studii, kterou PwC poskytla ČTK.

"Transformace finančních institucí, kterou dnes zažíváme, je bezprecedentní. S pokračující finanční krizí začínají být jisté jen nejistoty," uvedl vedoucí skupiny pro finanční služby PwC Jeremy Scott.

Částečný odklon od specializovaného bankovnictví povede k tomu, že bankovní model bude jednodušší, odolnější vůči rizikům a průhlednější. Banky budou dosahovat nižších zisků, ale jejich výnosy po započtení rizika nebudou výrazně nižší, protože tento obchodní model bude celkově méně rizikový. Banky si ponechají větší část svých výnosů a ponesou více zodpovědnosti za ověřování kvality úvěrů.

Dalším znakem současné situace je zrychlení přesunu finanční síly ze západu na východ, zejména do rychle se rozvíjejících ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny. V důsledku úvěrové krize splaskla kapitálová bublina založená na investičních tocích vyvolaných makroekonomickou nerovnováhou světové ekonomiky dominované vlivem USA. Výsledkem tohoto zásadního přeskupení bude nový model světového obchodu a investic.

Očekává se, že vlády budou více zasahovat do provozu finančního systému, aby stimulovaly chod svých ekonomik. Takové zásahy jsou již patrné v USA a Británii, kde je na státem podporované banky vyvíjen nátlak ohledně majetků zabavených bankou pro nesplácení dluhu a půjček pro malé a středně velké podniky. Je také zřejmé, že finanční sektor není možné regulovat pouze na národní úrovni.

Západní vlády budou čelit vážným rozpočtovým problémům, protože ekonomická recese a propad cen aktiv sníží jejich daňové příjmy. Bankám se sice dostane krátkodobé úlevy, ale z dlouhodobého hlediska mohou očekávat vyšší zdanění.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK