Zatímco v lednu 2008 vykupovaly tuzemské mlékárny od farmářů litr mléka v průměru za 10,04 koruny, v loňském prosinci to bylo 6,83 koruny. Výrobní náklady v Česku se podle výrobních oblastí pohybují mezi 8,2 a 8,8 koruny na litr. Propad výkupních cen nadále pokračuje i v letošním roce.
Podle předsedy představenstva Mlékařského hospodářského družstva Střední Čechy Jaroslava Švece dodávali jeho členové zpracovatelům v lednu mléko v průměru za 6,20 koruny za litr; únorová výkupní cena by podle něj měla být o 50 haléřů nižší. Na jednom litru mléka tak chovatelé tratí více než tři koruny, měsíční ztrátu odhadl Švec na 60 milionů korun. Jeden z producentů podle něj již proto ukončil svou výrobu.
"Každý měsíc má představenstvo na stole tři, čtyři žádosti o ukončení činnosti," uvedl předseda představenstva východočeské divize odbytového družstva Mlécoop David Novák. Jedná se podle něj o menší dodavatele. Připustil však, že do problémů se v blízké době mohou dostat také velké zemědělské podniky, které v minulosti výrazně investovaly a nyní je zatěžuje splácení úvěrů.
Statistiky za prosinec 2008 ukazují propad výkupních cen nejen v České republice, ale ve většině států EU. Meziročně se ceny o více než 30 procent snížily kromě ČR také v Belgii, Německu, Lotyšsku, Litvě a Polsku, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství. Další pokles dokument předpokládal i v prvních dvou měsících letošního roku, v některých státech by tento trend měl pokračovat i v březnu.
V reakci na kritickou situaci na evropském trhu s mlékem minulý týden Evropská komise zvýšila vývozní náhrady u sušeného mléka, másla a syrovátky. Dotovat vývoz mléčných produktů do třetích zemí se Evropská unie rozhodla v lednu. Podpořit stagnující evropský trh s mlékem mají také intervenční výkupy mléka za předem určené ceny, které začnou v březnu.
Evropskému zemědělství a venkovu by ještě během letošního roku mohlo pomoci také kolem 1,5 miliardy eur (42,5 miliardy Kč) z přebytečných finančních prostředků z loňského rozpočtu EU. Většina z částky pro venkov má být určena na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu v malých obcích. Česká republika bude během svého předsednictví usilovat o to, aby použití těchto prostředků mohlo být flexibilnější a každá členská země se mohla sama rozhodnout, jak peníze využije, uvedl Gandalovič.
Tuzemským chovatelům dojného skotu hodlá stát pomoci také z prostředků Programu rozvoje venkova. Z projektu Pohoda zvířat by měli v budoucnu čerpat chovatelé, jejichž chovy splňují nadstandardní životní podmínky pro zvířata. Program by měl odstartovat v polovině roku. "V současné chvíli počítáme s 80 miliony korun," uvedl Gandalovič. V případě, že by se unie rozhodla pro flexibilnější použití rozpočtového přebytku, mohla by velká část z přibližně 1,25 miliardy korun pro Česko mnohonásobně navýšit původní částku.
Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů, což má zmírnit dopady ekonomické krize na jejich podniky. Návrh nyní dostane k posouzení Senát.