Škodu za vybité hejno hus vyčíslila firma na nejméně dva mil. Kč

26.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hodonín 26. února (ČTK) - Na dva až dva a půl milionu korun vyčíslilo Rybářství Hodonín škodu, která mu vznikla poté, co kvůli nákaze ptačí chřipkou přišla ve středu o sedmisethlavé hejno chovných hus. Do ztrát započítalo udušená zvířata, znehodnocené krmivo a asi 6000 zlikvidovaných vajec. Další zhruba 1,2 milionu korun bude firmu stát nákup nových chovných housat. Zlikvidované hejno by mohlo být obnoveno do roka, řekl jednatel a spolumajitel firmy Alois Kopečný. U zbývajících tří hejn husí a kachen testy nákazu neprokázaly.

Náhradu způsobených škod i dalších nákladů na asanaci areálu bude firma požadovat po ministerstvu zemědělství. Bez náhrady škod by se firma podle Kopečného neobešla. Veškeré desinfekce líhní, hal a břehů rybníka chce mít hotové pokud možno už příští týden. "Nesmí se s tím otálet, protože ty další hejna budou ve snášce," řekl Kopečný.

Chov drůbeže má v Hodoníně mnohaletou tradici. Firma měla do středy tři hejna hus s celkem 3000 ptáků a dalších 350 kachen divokých. Ročně podnik vyprodukuje na 50.000 housat, které prodává malochovatelům. Ztrátu hejna ale z vlastních zdrojů nenahradí. "Máme pouze housata na výkrm, potřebujeme nakoupit housata chovná. Ty jsou ale desetkrát dražší," řekl ČTK Kopečný. Zatímco normální house podle něj lze koupit za 60 korun, chovné stojí zhruba 500 korun.

Housata nakoupí firma nejspíš v Německu. "Zvažujeme nákup 2000 housat. Než se dožijí jednoho roku, kdy začnou snášet vajíčka, musí se hejno postupně protřídit asi na polovinu, tak, aby zůstali jen ti nejlepší jedinci," dodal Kopečný. Propouštění kvůli ztrátě jednoho hejna podle něj firma neplánuje. Na chovu drůbeže se podílí zhruba polovina ze třiceti zaměstnanců, zbývající se starají o chov ryb.

Ptačí chřipku objevili veterináři při pravidelných kontrolách chovu u devíti hus na Písečenském rybníku u Hodonína. Nešlo však o rizikový typ H5N1, ale o nízkopatogenní kmen H7, který pro člověka nepředstavuje žádné riziko. Kolem ohniska nákazy bylo přesto vytvořeno kilometrové ochranné pásmo s veterinárními opatřeními, ve kterém platí omezení volného pohybu osob a přesunů drůbeže.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK