Pokles průmyslové výroby je nejvýraznější v zaznamenané historii, tedy od roku 1953. Výroba přitom výrazně klesala už v prosinci, kdy útlum činil 9,8 procenta. Vývoj z posledních dvou měsíců odráží bezprecedentní tempo, jakým firmy v Japonsku v důsledku propadu exportu zavírají výrobní linky.
Japonsko má druhou největší ekonomiku na světě, je ale závislé na vývozu. Ten je pro Japonsko klíčový, protože v zemi ubývá obyvatel, a export je tak jednou z možností, jak zajistit růst celé ekonomiky.
Japonsko nyní prochází hlubokou recesí, která je podle oficiálních míst nejhorší od druhé světové války. Data z tohoto týdne ukázala, že vývoz se v lednu meziročně snížil o 46 procent, takže Japonsko, dříve kritizované za obchodní přebytky, mělo rekordní obchodní deficit.
Ministerstvo hospodářství uvedlo, že výroba se nejvíce snížila v automobilovém a elektrotechnickém sektoru, klesá ale i ve strojírenství. Hlavní ekonom finanční společnosti Calyon Capital Markets Sasumu Kato například řekl, že ještě nikdy neviděl, aby podniky procházely tak rychlými změnami.
Omezení výroby a propouštění už ohlásila například automobilka Toyota Motor nebo výrobce elektroniky Sony. Oba podniky rovněž předpovídají, že za celý rok se nevyhnou ztrátě.
Míra nezaměstnanosti v Japonsku v lednu klesla na 4,1 procenta, zatímco v prosinci po revizi činila 4,3 procenta. Ekonomové ale tvrdí, že údaj za leden je zavádějící, protože nižší míra pramení z toho, že na trhu práce je celkově méně zaměstnanců.
Nezaměstnaní, kteří přestali aktivně hledat práci, se v Japonsku považují za nepracující obyvatele, nikoli za nezaměstnané. Podle analytiků jsou nyní podmínky pro hledání práce tak špatné, že řada lidí snahu vzdá.