Celkový počet vyšetřovaných případů vzrostl proti předcházejícímu období o 5,7 %.
V průběhu roku 2008 šetřily pojišťovny téměř 5 tisíc případů, u kterých panovalo důvodné podezření, že se jedná o pojistný podvod. Ve srovnání s rokem 2007 došlo k mírnému poklesu počtu vyšetřovaných událostí především u pojištění majetku. Statistiky naopak evidují nárůst v oblasti pojištění vozidel. „Za těmito výkyvy stojí fakt, že v loňském roce nedošlo k žádným významnějším živelním pohromám. Ty zpravidla přinášejí vysoké škody v oblasti pojištění majetku. V jejich rámci obvykle detekujeme zvýšené procento pokusů
o pojistný podvod,“ říká Ondřej Karel, specialista sekce prevence pojistného podvodu ČAP.
V přehledu šetřených případů pojistných podvodů stále vede pojištění motorových vozidel. Za loňský rok provedly pojišťovny v rámci této oblasti více než 3,5 tisíce šetření, na jejichž základě uchránily před neoprávněným vyplacením téměř 350 milionů korun. Ve spolupráci s Policií ČR se pojišťovnám také podařilo úspěšně odhalit hned několik organizovaných skupin pachatelů, které se specializovaly na páchání pojistných podvodů právě v oblasti pojištění vozidel.
Zvýšený počet případů pojistného podvodu byl již poněkolikáté zaznamenán také v segmentu životního pojištění, kde často dochází k velmi kuriózním případům sebepoškozování.
V posledních letech dosahují aktivity pojišťoven týkající se potírání pojistného podvodu vysokého standardu. Součinnost všech složek činných v těchto záležitostech je zásadní pro celou společnost - v případě neodhalení těchto protizákonných praktik má totiž neoprávněně vyplacené pojistné plnění dopad na všechny poctivé klienty. ČAP proto dlouhodobě usiluje o maximální využití informačních technologií v boji proti podvodníkům, a to ve všech oblastech pojištění.
„Pojistný podvod je latentním trestným činem a jeho skutečný rozsah tedy nelze zjistit. Přesto vnímáme, že dochází k nárůstu prokazatelných pokusů o obohacení formou pojistného podvodu. Tyto pokusy jsou navíc čím dál sofistikovanější a promyšlenější. Pojišťovny na ně ale reagují a neustále vyvíjejí nová systematická opatření, pomocí nichž se jim daří pojistné podvody odhalovat,“ uvádí Ondřej Karel z České asociace pojišťoven a dodává: „Důležitá je i podpora legislativy, která by neměla otevírat prostor pro působení podvodníků. Naopak by měla poskytnout dostatek zákonných prostředků pojišťovnám pro to, aby byly schopny riziku podvodu čelit a eliminovat je.“