Peníze do fondu by měly poskytnout Mezinárodní měnový fond, Světová banky či instituce Evropské unie, vyplývá z maďarského návrhu, který má ČTK k dispozici. Prostředky by měly poskytnout finančním institucím potřebný kapitál. Ten by pak měl pomoci sektor ozdravit a zajistit, že se opět zjednoduší cesta pro zpřístupní úvěry a podobně.
Český ministr financí Miroslav Kalousek již dříve tento nápad odmítl. "Česká republika není v situaci, kdy by potřebovala žádat o pomoc a o takové žádosti ani neuvažuje," sdělil. Zároveň uvedl, že protestuje proti tomu, aby existoval jednotný pohled na celý region. "Pozice jednotlivých států v regionu jsou rozdílné," upozornil.
Kalousek rovněž odmítl, aby bylo státům vyčleněno určité přesně dané množství peněz. To podle něj vede jen ke snižování odpovědnosti jednotlivých států.
Maďarský premiér chce rovněž zrychlit proces vstupu do eurozóny. Podle něj by daná země po splnění potřebných kritérií (týkají se třeba výše deficitu veřejných financí či inflace) nemusela být po dobu minimálně dvou let v takzvaném systému ERM-2. To je mechanismus, v němž omezen pohyb kurz národní měny v určitém vytyčeném pásmu.
Současnou situaci označil za největší výzvu za posledních dvacet let. Na začátku 90. let se podle něj Evropa sjednotila v politické rovině. Nyní před ní prý stojí nová výzva - zda bude schopna sjednotit i svou ekonomiku a finanční otázky. "Nesmíme dovolit, aby zde vznikla nějaká nová železná opona," řekl maďarský premiér.