"Já se domnívám, že (EU) ještě nečelila takové krizi, protože čelí několika krizím - finanční, reálné ekonomiky a také energetické," odpověděl Topolánek na dotaz ČTK. Podle svých slov si však nemyslí, že by EU byla politicky rozdělená, jak v posledních dnech uvádějí některá média.
"Nemyslím si, že je rozdělená více než kdykoliv předtím. I tento summit má ukázat, že naopak rozdělená být nesmí, že se nesmí dělit na staré, nové malé, velké, východ, západ a podobně," doplnil český premiér.
Svolání summitu přišlo jen krátce poté, co se francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyslovil pro návrat výroby automobilů francouzských značek z Česka zpět do Francie. To pobouřilo značnou část evropských politiků a ekonomů. Český premiér Mirek Topolánek, který bude vrcholnou schůzku EU řídit vůbec poprvé, protekcionismus v době hospodářské krize označil za hašení požáru benzinem.
Z návrhu závěrečného prohlášení z dílny českého předsednictví vyplývá, že summit by měl vyzvat k dodržování pravidel vnitřního trhu. Zatím však není příliš jasné, nakolik vládne mezi unijními politiky ohledně protikrizových opatření shoda. Diplomaté upozorňují, že Sarkozy by rád svolal mimořádný summit eurozóny, což mnozí odmítají. Evropské komisi se zase nelíbí některé finanční injekce, které nejrůznějším sektorům ekonomiky poskytují jednotlivé státy. V mnoha případech totiž může jít o nedovolenou státní pomoc.
České předsednictví EU tvrdí, že summit, kterému dnes ještě předchází schůzka států střední a východní Evropy, je jakousi předehrou před regulérním summitem, který se uskuteční 19. a 20. března. Není však vyloučeno, že neshody mezi státy mohou propuknout naplno již dnes.