"Tato zpráva tak trochu nerespektuje dosavadní základní princip, který spočívá v tom, že ten kdo dohlíží, tak má i právní zodpovědnost. Zpráva navrhuje posunout více dohlížení a regulace směrem na evropskou úroveň na nadnárodního regulátora, odpovědnost ale zůstane doma na těch národních regulátorech. To je něco, s čím se nemůžeme zcela ztotožnit," uvedl Tomšík. Dodal, že ve zprávě chybí také právní status těchto nových úřadů a způsob jejich financování.
Podle Tomšíka v dokumentu nejsou zohledněny základní teze budoucího systému regulace a dohledu v EU, které v závěru loňského roku zveřejnila ČNB. "Je nutné řešit konsolidaci dohledu, ale na národních úrovních," podotkl. Dodal, že v celé Evropě nyní existuje až 80 různých regulátorů. Do dubna 2006 bylo i v Česku několik regulátorů, kteří se zvlášť zabývali bankami, družstevními záložnami, penzijními fondy, pojišťovnami či kapitálovým trhem. Nyní dohled spadá pod ČNB, což podle Tomšíka zkvalitnilo a zefektivnilo dohled.
EK vytvořila speciální expertní skupinu loni v říjnu v reakci na finanční krizi, která přerostla v krizi hospodářskou. Larosierova skupina se ve zprávě přimlouvá za vytvoření celoevropské sítě orgánů finančního dohledu (ESFS - European System of Financial Supervisors), která by byla decentralizovaná. Role národních centrálních bank a dalších úřadů, které v současnosti na fungování bank a dalších institucí dohlíží, by neměla být zřejmě nijak omezena. Podle zprávy by dále vykonávaly "každodenní dozor".
Vedle ESFS by měl vzniknout další úřad, kterému by předsedala Evropská centrální banka a jehož členy by byli i zástupci dozorčích orgánů jednotlivých členských států EU. Tato instituce by nejspíš posuzovala rizika pro celý finanční systém, alespoň to tedy vyplývá z jejího názvu - Evropská rada pro systémová rizika (ESRC - European Systemic Risk Council).
Evropská komise zprávu Larosierovy skupiny podrobně prostuduje a na jejím základě vypracuje návrh změn finančního dozoru v EU, kterým se budou zabývat šéfové států a vlád členských států unie na březnovém summitu, jenž se uskuteční 19. a 20. března. Diskutovat by se o něm přitom mohlo i na summitu G20, kde se v dubnu v Londýně setkají zástupci 20 největších ekonomik světa.