"V tomto případě existuje hospodářské i politické riziko pro ně (střední a východní Evropu) i pro nás," řekl.
O zasažení východní Evropy a tamních bank krizí se začalo mluvit v posledních týdnech, přestože se původně zdálo, že region vyjde z globální krize bez větších škod. Nyní se ovšem zdá, že zatímco některé světové země se začnou odrážet ode dna, situace ve středovýchodní části Evropy je zvláště vážná.
Ekonomové a někteří politici, včetně těch českých, však upozorňují, že nelze za zdroj problémů označovat celý region. Hloubka krize se totiž liší stát od státu, z nichž některé nejsou ani v EU, jako například Ukrajina či Chorvatsko.
Silnou diskusi vyvolal dnešní návrh Maďarska na vytvoření fondu, který by regionu střední a východní Evropy pomohl až 190 miliardami eur (5,48 bilionu korun). V EU však tato iniciativa nenašla podporu. "Bylo dopředu evidentní, že ten požadavek je nestandardní," odmítl maďarský návrh český premiér Mirek Topolánek.
Státům střední a východní Evropy se nicméně určité finanční pomoci dostane. Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Světová banka v minulých dnech odsouhlasily, že tamním bankám poskytnou zhruba 24,5 miliardy eur, tedy asi 686 miliardy korun.