Nyní je maximální cena 500 korun, skutečnou výši si určují obce. Norma měla také zvýšit horní hranici poplatku za povolení k vjezdu do vybraných míst a částí měst až na 1000 korun a maximální sazby za lázeňský nebo rekreační pobyt z 15 korun na 50 korun za osobu a den.
V případě komunálního odpadu měla podle MF novela zamezit tomu, aby osoby s hlášeným pobytem na území obce doplácely na osoby, které se v obci k pobytu nenahlásily, ale fakticky v ní trvale bydlí a využívají odvoz komunálního odpadu.
MF navrhlo v zákonu doplnit povinnost rodičů ručit za poplatek připadající na nezletilou osobu. Nově také stanovilo povinnost, aby poplatek za odvoz odpadu platili cizinci s dlouhodobým nebo trvalým pobytem. Peníze by nově měly rovněž platit vlastníci staveb a bytů, ve kterých není žádná fyzická osoba hlášena k pobytu, ale jsou využívány k rekreaci nebo pronajímány k bydlení.
Ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík chce rozdělit poplatky za svoz komunálního odpadu na paušál až do 250 korun a na částku vypočítávanou z jeho množství. Ta by mohla narůst až na 750 korun; celkově by tak domácnosti s největším množstvím nevytříděného odpadu mohly ročně za popelnici zaplatit až 1000 korun. Bursík tím chce motivovat veřejnost k třídění odpadů.