Výdaje spotřebitelů se v lednu zvýšily o 0,6 procenta, což byl nejvyšší růst od května. V prosinci naopak výdaje klesly o jedno procento. Osobní příjmy v lednu vzrostly o 0,4 procenta, také nejvíce od května. V prosinci se snížily o 0,2 procenta. Analytici očekávali zvýšení výdajů pouze o 0,4 procenta, mzdy podle nich měly klesnout o 0,2 procenta.
Ministerstvo připisuje růst příjmů hlavně nárůstu mezd státních zaměstnanců, ale také zvýšení výdajů v programech sociálního zabezpečení. Bez zahrnutí těchto faktorů příjmy v lednu vzrostly jen o 0,2 procenta. "Údaje o příjmech jsou určitě vyšší, než jsme čekali, ale většina z nich je vlivem úpravy plateb sociálního zabezpečení," komentoval zprávu hlavní ekonom firmy Raymond James & Associates Scott Brown.
Prohlubující se recese nutí domácnosti ukládat větší část příjmů stranou. Osobní úspory v USA v lednu stouply na pět procent disponibilních příjmů, tedy nejvýše od roku 1995.
Statistické údaje minulý týden ukázaly, že americká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí klesla meziročně o 6,2 procenta. To byl nejhlubší propad od počátku roku 1982, kdy se americká ekonomika ocitla v hluboké recesi trvající 16 měsíců. Výdaje spotřebitelů, které se na celkové ekonomické aktivitě podílejí více než dvěma třetinami, klesly ve čtvrtém čtvrtletí o 4,3 procenta, nejvíce od druhého čtvrtletí 1980, napsaly agentury AP a Reuters.