Výkupní ceny mléka jsou nyní podle zemědělců o třetinu nižší než před rokem a chovatelé prý již na tržbách přišli o zhruba sedm miliard korun. "Současnou situaci nemohou chovatelé dojeného skotu zvládnout sami, bez zásadní podpory politické reprezentace, které se dostává našim kolegům v ostatních evropských státech," stojí v dopise adresovaném Gandalovičovi, který podepsalo vedení Agrární komory, několika chovatelských svazů, mlékařských odbytových družstev, Zemědělského svazu ČR a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.
Gandalovič sice minulý týden podle zemědělců přislíbil, že je bude za dva měsíce informovat o podpoře chovatelů dojného skotu, pomoc byl ale měla být rychlejší. "Ujišťujeme vás (Gandaloviče), že za dva, tři, čtyři měsíce budou nejenom zemědělské podniky zaměřené na mléko, ale i menší farmy tohoto typu na lopatkách. Nejedná se jen o nízké ceny, ale také o obavy z důsledků plynoucích ze zrušeného odběru mléka," varovali zemědělci.
S pomocí státu mohou podle zemědělců počítat například chovatelé krav v Polsku, Německu, Anglii či na Slovensku. "Například pro polské farmáře vytvořila vláda program zachování stád skotu, ze kterého dostanou podporu 1000 zlotých (zhruba 6000 korun) na jednu dojenou krávu," stojí v dopise.
Podle předsedy Svazu chovatelů českého strakatého skotu Romana Šustáčka je situace na trhu s mlékem již neudržitelná a mnohé tuzemské zemědělské podniky, které chovají skot, kvůli nízkým cenám mléka propouštějí zaměstnance. Budou mít také problém financovat provoz. Zatímco vlády ostatních zemí EU producentům mléka finančně pomáhají, tak v Česku je podle Šustáčka podpora zatím nedostatečná. "Naši chovatelé potřebují i finanční injekci, jinak se nedožijí léta," řekl v únoru v Šustáček.