Počet lidí, kteří se z nějakého důvodu dostali do problémů se splácením, se přitom vytrvale zvyšuje. V posledních měsících tak padá jeden rekord za druhým.
Do statistik MBA se dostane každý, kdo je v prodlení se splátkou alespoň jeden měsíc. Na konci třetího čtvrtletí bylo problematických hypoték v USA zhruba deset procent, před rokem asi osm procent.
Situace se v závěru loňského roku nejvíce zhoršila ve státech Louisiana, New York, Georgia, Texas a Mississippi. To podle agentury AP znamená, že v USA se dál šíří dopady finanční a hospodářské krize, kterou provází značné propouštění.
Zpráva také ukázala, že nesplácených hypoték přibylo i tam, kde jde o úvěr s pevnou úrokovou sazbou. V takových případech se přitom výše měsíční splátky úvěru nemění. To je podle MBA známka toho, že o práci přichází víc a víc lidí.
Spojené státy jsou už druhým rokem v recesi a většina ekonomů nepočítá s citelnějším zlepšením dříve než koncem letošního roku. Někteří analytici nevylučují, že by hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států mohl v prvním čtvrtletí zaznamenat pokles až o deset procent.