Schwarzenberg v rozhovoru pro list uvedl, že je sice pravda, že zachování bankovního tajemství způsobí některým zemím daňové úniky v objemu milionů eur. Avšak nad těmito úniky musí být mnohem více ceněna nezávislost země a tradice autonomního a neutrálního Švýcarska.
Francie a Německo, jejichž rozpočty jsou nyní kvůli globální ekonomické krizi pod velkým tlakem, navrhly nové kroky proti takzvaným daňovým rájům, které nejsou ochotné spolupracovat v daňových otázkách. Vyzvaly také k vytvoření nových kritérií, která mají stanovit, zda má být Švýcarsko mezi tyto země zařazeno. Bankovní tajemství z evropských zemí zachovávají také Rakousko a Lucembursko.
Švýcarsko se dostalo pod palbu kritiky, protože umožnilo největší domácí bance UBS odhalit identitu zhruba 300 amerických klientů, aby tak odvrátilo obžalobu z trestného činu. Americké daňové úřady však stále vedou civilní žalobu proti UBS, a snaží se tak získat napojení na údaje dalších 52.000 Američanů.
Švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová odmítla požadavek USA. "V případě 300 účtů UBS, u těch potvrdili konkrétní podezření z daňového úniku," řekla ministryně listu. "Ale v případě 52.000 klientů se podle údajů, které USA uvedly, jedná jen o vyšetřování za účelem objevení informací pro případné další řízení. USA tím porušují všechny zákony," dodala s tím, že podle jejího názoru se jedná o útok na Švýcarsko.
Švýcarským bankám zakazuje zákon prozradit informace o klientech, pokud neexistuje podezření, že klient porušil švýcarské trestní právo. Podle švýcarských zákonů je daňový podvod trestním činem, avšak daňový únik ne, i když může být pokutován.