Podle dřívějších vyjádření premiéra by rozšíření výroby elektřiny z jaderných zdrojů mohlo přinést její zlevnění a zároveň by bylo nejlepší cestou ke snížení emisí oxidu uhličitého. S dalším rozvojem jaderné energetiky v Česku ale nesouhlasí koaliční zelení.
Podle energetických odborníků jaderné elektrárny představují pružný zdroj, který se dobře přizpůsobuje výkyvům poptávky. Například podle ČEZ, který je největším výrobcem elektřiny v Česku, se budoucí energetická koncepce bez jádra neobejde. "Žádný jiný bezemisní zdroj dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie," řekl ČTK mluvčí společnosti Ladislav Kříž.
ČEZ zvažuje dostavět původně plánované bloky v Temelíně a Dukovanech. Firma předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků Temelína v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020. Nyní je stavba posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA).
Také podle ministerstva průmyslu a obchodu je jaderná energie řešením energetických otázek České republiky. Aktuální návrh Státní energetické koncepce počítá s rozvojem jaderné energetiky. Podíl jádra na výrobě elektřiny by se do roku 2030 měl zvednout z dnešní třetiny na polovinu. Koncepce by měla být hotova na podzim letošního roku. S návrhem nesouhlasí Strana zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).
Často zmiňované obnovitelné zdroje Topolánek doporučuje jen jako doplňující zdroje.
Podle údajů Energetického regulačního úřadu zhruba dvě třetiny loni vyrobené elektřiny pocházely z uhelných elektráren, více než třetina z jádra. Z obnovitelných zdrojů pocházely zhruba čtyři procenta energie.