Celkem podniky zaměstnávající více než 20 zaměstnanců loni vyplatily na prémiích 137,53 miliardy korun oproti 117,12 miliardy v roce 2007, řekl dnes ČTK ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.
Podle statistiků bylo důvodem zvýšení částek vyplacených na prémiích zavedení stropů pro odvody pojistného na sociální zabezpečení, které v loňském roce znamenalo velký pokles celkového zdanění velmi vysokých výdělků. "Z čísel ČSÚ vyplývá, že v některých firmách tuto skutečnost využili a část prémií nejlépe placeným zaměstnancům přesunuli z roku 2007 do roku 2008," uvedli statistici na svých internetových stránkách.
V důsledku tohoto převedení mimořádných odměn si nejvíce polepšili lidé zaměstnaní v odvětvích s největšími mzdami. Podíl mimořádných odměn v letecké dopravě tak meziročně vzrostl ze čtyř procent na 14 procent; u finančníků v brokerských firmách a fondech podíl prémií meziročně vzrostl z 22 procent v roce 2007 na loňských 32 procent.
Průměrná mzda loni v Česku vzrostla o 1848 korun na 23.542 Kč. Proti minulému roku tak byla vyšší o 8,5 procenta, což představuje nejvyšší meziroční růst od roku 2001. Po odečtení vlivu inflace se mzda loni zvýšila o 2,1 procenta, což naopak bylo nejméně za posledních deset let.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 8,3 procenta, což podle některých analytiků způsobily výplaty odstupného zaměstnancům, kteří v tomto období obdrželi výpověď. Podle statistiků však odstupné není součástí mezd, ale patří mezi takzvané ostatní osobní náklady. "Tyto finanční prostředky se pochopitelně projeví v ukazatelích národních účtů, nemají však vliv na ukazatel průměrné mzdy," podotkli statistici.