Ty sice podle státních úředníků podnikají v Česku nelegálně už nyní, dosavadní zákon jim to ale výslovně nezakazoval. V minulosti tak byly všechny soudní spory ministerstva financí a zahraničních provozovatelů kvůli nejasným zákonům odloženy.
S novým zákonem se situace otočí a činnost zahraničních sázkových společností bude moci stát snáz napadnout u soudu. "Zahraniční firmy tu už nebudou moci podnikat. Musely by si zažádat o licenci, vybudovat pobočky a zaregistrovat se jako česká firma," dodává Zídek. Věcný záměr návrhu loterijního zákona má vláda projednat koncem měsíce.
Provozovatelům sázkových her ze zahraničí se to nelíbí. "Požadavek na zřízení lokálních poboček odporuje jak principům volného trhu EU, tak logice myšlenky poskytování služeb přes internet," říká zástupce společnosti bwin Ondřej Schmidt s tím, že v případě potřeby se firma obrátí na evropské soudy.
Pro internetové sázení Češi až do konce loňského roku využívali pouze webové servery zahraničních firem, na kterých ročně odhadem prosázeli tři až čtyři miliardy korun. Od letošního ledna ministerstvo financí povolilo sázení českým kancelářím Fortuna, Chance, Sazka, Synot Tip a Tipsport. Všechny mají v Česku síť kamenných poboček.
Vlastní novelu loterijního zákona nejspíš navrhne také skupina senátorů, kteří by naopak hazardní hry chtěli výrazně omezit. Tato norma by měla výslovně zakázat provozování her po telefonu a internetové sázení, přestože jej ministerstvo financí u kurzových sázek v závěru roku povolilo.