"Jestli vám někdo říká, že se budeme mít lépe po této, dejme tomu, krizi, tak vám lže. Musíme se na to připravit a musíme to proplout s co nejmenšími ztrátami vašich úvěrů, které máte, vašich hypoték, udržení vašeho místa, ale nedělejme z toho hysterii," uvedl Topolánek.
Podle něj navíc v současné době nelze odhadovat další vývoj. Premiér připomněl, že například Světová banka ještě na podzim předpovídala Česku na letošní rok více než tříprocentní růst. Situace je podle Topolánka turbulentní a nebezpečná v tom, že vytváří prostor pro "populisty nejrůznějšího typu", kteří "vám budou říkat, že ekonomika klesne až o pět procent". Taková vyjádření premiér pokládá téměř za šíření poplašné zprávy.
Fakt, že realita bude horší než současné předpovědi, což prý nepochybně bude, podle něj neznamená, že by se politici měli předhánět v předpovědích. "Musíme se o tom bavit velmi seriózně a musíme si přestat lhát do kapsy a přestat říkat věty o tom, jak bude moc špatně nebo že bude moc dobře," podotkl Topolánek.
O obtížnosti, ne-li nemožnosti předvídat dnes další vývoj dnes v České televizi mluvil i ministr financí Miroslav Kalousek. Uvedl nicméně, že jeho úřad v případě vývoje hrubého domácího produktu nyní "pracuje se scénáři" v rozmezí růstu o nula procent až poklesu o dvě procenta.
Údaje o české ekonomice od počátku roku naznačují, že národní hospodářství stále více pociťuje dopady hospodářské krize. V lednu i únoru například skokově rostla nezaměstnanost, která tak v únoru vyšplhala na 7,4 procenta z lednových 6,8 procenta. V zemi je nyní přes 400.000 nezaměstnaných. Podniky si současně stěžují na bezprecedentní pokles zakázek.