Zatímco mzdy žen a mužů mladších 24 let se liší o pětinu, muži ve věkové skupině 25 až 34 let už mají mzdy vyšší o 29 procent. Do věkové skupiny 35 až 44 let rozdíl roste, naopak starší ročníky mají již příjmy podobnější.
"Ženy pracují v průměru v hůře placených pozicích a zároveň jsou platově znevýhodněny. To znamená, že za stejnou práci dostávají jak v ČR, tak na Slovensku nižší odměny," uvedl jednatel společnosti Profesia Dalibor Jakuš. Do platových rozdílů se podle něj promítá také fakt, že ženy odcházejí na mateřskou dovolenou, a pak se musejí vrátit zpět do práce, což není ani trochu jednoduché.
Aktuální analýza Merces.cz pro Česko navazuje na výzkum z loňského září, který se také zaměřil na srovnání platů žen a mužů. Průzkum vybral pět pozic, ve kterých pracují jak ženy, tak muži (prodavač-ka, učitel-ka a podobně). Výsledkem bylo, že ženy mají za stejnou práci o 22 procent nižší příjem než muži. "Aktuální údaje tento rozdíl potvrdily," dodal Jakuš.
Merces je projekt slovenské společnosti Profesia, která na stránce www.merces.cz umožňuje každému srovnat svou mzdu s lidmi, kteří pracují na stejné či podobné pozici, práci vykonávají ve stejném regionu a mají srovnatelnou praxi. Profesia je součástí britské společnosti Daily Mail and General Trust plc.