Podle Integry Liberec jí OHL ŽS dlužila peníze za práce na rekonstrukci a dostavbě kanalizačního systému Liberec - Jablonec nad Nisou. Podle údajů v insolvenčním návrhu činila celá hodnota zakázky pro zadavatele, kterým byla společně s OHL ŽS také společnost Syner se sídlem v Liberci, celkem 1,95 milionu eur. To je podle kurzu uvedeného v návrhu k datu jeho podání (26,60 Kč/euro) zhruba 52 milionů korun.
OHL ŽS až do loňského července postupně fakturované částky řádně platila, poté však podle Integry platby zastavila "bez uvedení relevantního důvodu". Soud zahájil insolvenční řízení ve středu, ještě týž den se podle obě firmy dohodly a společnost OHL ŽS dlužné faktury zaplatila.
OHL ŽS loni zvýšila tržby o dvě miliardy na 12,02 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 20 procent. Jde o předběžné hospodářské výsledky. Pro letošní rok plánuje sedmiprocentní růst. Loni společnost vykázala zisk 190 milionů korun, letos jej plánuje navýšit na 270 milionů korun.
OHL ŽS, a.s. (původně ŽS Brno, a.s.) je součástí mezinárodní španělské stavební a investiční skupiny OHL. V současnosti má OHL ŽS dva oborové závody zaměřené na pozemní a dopravní stavitelství a zaměstnává 1800 lidí. Skupina OHL (Obrascón Huarte Lain, S. A.) působí v Evropě, Asii, Africe i Americe ve výstavbě a koncesích na provozování infrastruktur.
Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně skladby, využití nebo citelnému zmenšení majetku. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.
V nedávném období čelily insolvenčnímu řízení také další významné stavební firmy, například Hochtief CZ, Strabag nebo Geosan Group. V případě Strabagu a Geosan Group ale bylo rovněž nakonec řízení zastaveno.