Rušení pojistek v době krize je hazard

23.03.2009 | , ČAP
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Česká asociace pojišťoven (ČAP) varuje před unáhleným rušením pojistných smluv jako jedním z úsporných řešení v době tíživé finanční situace.

„Pojištění nelze srovnávat s žádným spotřebním výdajem, chrání nás i naše blízké proti nečekaným rizikům, která nám mohou zásadně zkomplikovat život,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Životní pojištění je produkt dlouhodobého charakteru a každé předčasné ukončení sjednané smlouvy znamená nedodržení pojistných podmínek a pro klienta ztrátu, nikoli úsporu. Kromě výplaty předem stanovené částky ztratí klient jistotu pojistné ochrany a krytí klíčových životních rizik. Průměrná platba na kapitálové životní pojištění činí podle statistik ČAP v současné době 500 Kč měsíčně, což odpovídá pojistné ochraně na dobu 27 let ve výši pojistné částky 230 000 Kč. Tato suma kryje rizika, která ohrožují zdraví a životy lidí. Vzhledem k průměrnému platu v ČR a k širokému krytí rizik – např. smrti živitele rodiny, úrazu, trvalých následků a invalidity – je pak částka vynaložená na pojištění skutečně minimální. Pokud přijde živitel rodiny o zaměstnání a nebude schopen dostát svým závazkům například v souvislosti s financováním své nemovitosti, těžko se rodina obejde bez pojištění neschopnosti splácet takový úvěr. Přitom jej v současné době lze sjednat, v závislosti na výši úvěru, již přibližně od 200 Kč měsíčně.

Stejně důležité je i pojištění majetku. „Majetek a jeho hodnota se nesnižují. Co se naopak bohužel neustále zvyšuje, jsou rizika,“ upozorňuje Síkora. Při průměrné pojistné ochraně domácnosti ve výši 500 000 Kč, stojí pojištění zhruba 2 000 Kč ročně. V případě neuváženého vypovězení takové smlouvy a následné škodní události vyžadující statisícové částky musí postižený řešit veškeré náklady z vlastních zdrojů. „To jsou právě situace, které mohou zásadně ovlivnit finanční stabilitu rodiny. A jen málokdo má dostatek peněz, aby uvedl třeba kompletně zničený byt do původního stavu sám, bez pomoci pojištění,“ upozorňuje ředitel ČAP.

Před učiněním rozhodnutí změnit dosavadní postoj k pojištění může být zpravidla v důsledku ekonomických důvodů – nezaměstnanosti, snížením příjmu apod. – je vhodné řešit vzniklou situaci se svou pojišťovnou. Ta vždy pomůže nalézt optimální alternativu, aniž by pojistník musel utrpět výrazné finanční ztráty a došlo zásadním způsobem k narušení jeho pojistné ochrany. V případě finanční tísně se pojištění vyplatí upravit, než ho rovnou vypovědět.

"Rušení pojistné smlouvy je nejméně vhodné řešení k dosažení finanční stability, vždy je lepší hledat jiná, bezpečnější řešení,“ zdůrazňuje závěrem Síkora.


Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy