Nová "flexibilní" úvěrová linka poskytne zemím, které splní sadu podmínek, přístup k penězům, které budou moci buď okamžitě čerpat, nebo se o ně opřít jako o garanci pro případ zhoršení situace. Nový úvěrový rámec nahrazuje dosavadní krátkodobou facilitu, kterou MMF schválil teprve v říjnu. Tento rámec však nenašel žádné uplatnění, protože podle možných zájemců byl objem dostupných peněz příliš nízký a splátkové kalendáře příliš rigidní.
"Tyto reformy představují významnou změnu ve způsobu, jímž může fond pomoci členským zemím, což je zvláště zapotřebí v nynější době globální krize," uvedl k tomu výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že větší flexibilita úvěrů pomůže fondu efektivněji reagovat na různorodé potřeby členů a zemím to pomůže lépe se vyrovnávat s krizí a navracet se k růstu.
Podle ekonoma banky Goldman Sachs Alberta Ramose budou zřejmě peníze z nové facility moci získat například latinskoamerické země jako Brazílie, Chile, Kolumbie, Mexiko a Peru, nikoli však Argentina, Ekvádor nebo Venezuela. Ramos označil nový rámec za "výrazné zlepšení". Patrné bude zejména v tom, že země, které získají k úvěru přístup, nebudou mít žádný přesně určený limit na jeho objem a splatit jej budou moci do tří až pěti let.
Světová ekonomika by se měla v letošním roce podle nejnovější prognózy MMF snížit o půl až jedno procento. To by představovalo její první pokles od druhé světové války. MMF však věří, že v příštím roce by mohlo přijít hospodářské oživení, pokud budou podniknuta potřebná opatření na podporu ekonomy.