Vyjmutí ze seznamu dotovaných telefonních budek ale podle předsedy rady ČTÚ Pavla Dvořáka neznamená, že všechny tyto veřejné telefonní automaty budou zrušeny. "To, zda bude automat zrušen nebo nebude, je na vůli operátora a příslušné obce," řekl již v pondělí novinářům Dvořák. Ze seznamu by měly být vyškrtnuty pouze ty nevyužívané telefonní budky, které fungují v obcích pokrytých signálem mobilních operátorů. "Nejsou vyjímány budky, kde není dostupný signál mobilního operátora," uvedl Dvořák. Telefonní budky musejí zůstat také v malých obcích do tisíce obyvatel.
Stát nyní přispívá na provoz veřejných telefonních automatů 120 až 150 miliony korun ročně. ČTÚ redukci počtu dotovaných telefonních budek podle Dvořáka zhruba rok konzultoval s Asociací krajů a Svazem měst a obcí, přičemž nedostal žádné připomínky. "ČTÚ loni prováděl kontrolu všech veřejných telefonních automatů a v některých se zjistilo, že za rok nebyl uskutečněn ani jeden hovor," podotkla Makrlíková.
Telefónica loni provozovala 24.000 budek, ostatní kromě oněch zhruba 9500, na něž tehdy přispíval stát, hradí ze svého komerčního provozu. Většinu budek nad povinný počet, který se řídí podle počtu obyvatel města či obce, umístila na turisticky zajímavých místech, kde předpokládá o službu větší zájem. Firma ale připouští, že kvůli silné konkurenci mobilních telefonů je provoz služby každoročně ztrátový.