"Podnikatelé jsou zděšeni. Místo životně důležitých opatření k oživení ekonomiky a uvolnění dopadů krize očekávají kvůli pádu vlády její prohloubení a zastavení stabilizačních a prorůstových opatření," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Parlament podle něj vyslovením nedůvěry vládě zklamal důvěru českých podnikatelů, kteří čekají na zavedení nových opatření, jež by jim odlehčila v současné hospodářské krizi. Oslovené firmy v důsledku pádu vlády cítí velkou nejistotu ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje země, zpomalení či zastavení kroků odvracejících krizi a poškození českého hospodářství v důsledky nárůstu nejistoty, dodal.
Pád Topolánkovy vlády označilo za špatnou zprávu téměř 73 procent podniků, 15 procent za dobrou, sedm procent se jich o politiku nezajímá a šest procent nevědělo.
Pro 55 procent společností znamená pád kabinetu nejistotu ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje země, pro 48 procent zpomalení či zastavení kroků odvracejících krizi, pro více než 46 procent skutečnost, která uškodí českému hospodářství a sníží jeho výkonnost, pro 46 procent destabilizaci kurzu koruny a pro 39 procent zpomalení přílivu zahraničních investic a snížení důvěry zahraničních investorů.
Předčasné volby v co nejkratším možném termínu má za nejadekvátnější řešení 40 procent podnikatelů, 31 procent pak pověřením sestavení nové vlády Topolánka, po 12 procentech pak pověřením sestavení nové vlády jiného člena ODS a vznik úřednické vlády nebo "polopolitické" vlády. Pro pověření sestavením vlády Paroubka se vyslovilo 1,4 procenta podniků.