Pokles důchodového majetku není problémem

27.03.2009 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Majetek, který si Američané odkládají stranou na důchod, klesl v roce 2008 o čtvrtinu. Jak závažný je tento propad v souvislosti s poklesem americké ekonomiky?

Pár dní před newyorským summitem, který se zabývá financováním starobních penzí, bylo zveřejněno jedno číslo, které přesahuje hodnotu několika balíčků. Majetek, který si Američané odkládají stranou na důchod, klesl v roce 2008 o čtvrtinu, tedy o 2,4 bilionů dolarů. Tahle hrozivě vypadající částka ale nepředstavuje peníze, které by nyní měly někomu chybět.

Více než dvoubilionový propad v hodnotě majetku investovaného na důchod není přímo tak závažný jako současný pokles ekonomiky o několik set miliard dolarů. Mezi oběma sice existuje příčinná souvislost - spotřebitelé utráceli méně také proto, že jim jejich majetky klesly, nicméně velikost tohoto důchodového efektu lze jen zhruba odhadnout. Naopak statistiky o budoucích amerických penzistech vypovídají poměrně přesně o struktuře jejich majetku a dopadu krize na jejich hodnotu.


Propad táhnou akcie


Hlavní podíl na tomto poklesu připadá na akcie. Padesátiletí Američané v nich mají asi polovinu svého majetku. Své úspory na důchod ale nebudou potřebovat minimálně patnáct, spíše více let. To je dost času na jejich zotavení. Samozřejmě ne pro všechny. Část z nich přijde o práci nebo odejde do předčasného důchodu. U nich se předčasnému čerpání důchodových úspor nezabrání. Některým také zaměstnavatelé zmrazili penzijní plány, ale to dělali kvůli krácení nákladů již dlouho před krizí. 


Postiženi jsou bohatí


Chudí a nejstarší nejsou poklesem důchodových aktiv ve skutečnosti tolik zasaženi. Rodiny s nízkými příjmy do akcií neinvestovaly a sedmdesátiletí, kteří by nyní mohli odejít do důchodu, v nich mají jen čtvrtinu majetku. Jistě, i to se může zdát vzhledem k propadu akcií hodně, ale není, přihlédneme-li k očekávané délce života. Americké fondy životního cyklu, jejichž podíl v penzijních plánech každoročně rostl, investují i v důchodovém věku klienta několik desítek procent do akcií. Preventivně počítají s dožitím se až devadesáti let.


Realitní bublina - horší problém


Pro kategorii chudých a nejstarších je pokles ceny jejich nemovitostí daleko větším problémem. Stále více Američanů své domy bude muset používat k financování své penze. Jejich nižší hodnota znamená i výplatu nižší anuity, za kterou, zjednodušeně řečeno, své domy mohou vyměnit. Není ale čas čekat, až se cena jejich domů zase vrátí zpátky. Jejich penzijní plány jsou podfinancované a nemovitosti v průměru téměř o třicet procent levnější. Třebaže se objevily po delší době dobré zprávy z realitního trhu, nemovitostní cykly bývají podstatně delší než ty akciové. Reverzní hypotéky americkým důchodům přilepší, i když dnes o něco méně. V lepším případě oddálí předčasné čerpání důchodových úspor.

Autor je analytik a působí ve společnosti Pioneer Investments ČR

Autor článku

Roman Dvořák  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU