Nová pětisetkoruna, která loni byla druhá nejpadělanější, není první takto vylepšenou bankovkou. Loni v dubnu vydala ČNB novou tisícikorunu, a v červenci roku 2007 bankovku v hodnotě 2000 korun. Pětisetkorunová bankovka je v pořadí třetí bankovkou, která nese podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. "Nově používané ochranné prvky bankovek 500, 1000 a 2000 korun patří ke světové špičce," upozornil Řežábek.
Mezi zdokonalené ochranné prvky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Vodoznak Boženy Němcové, který je čitelný proti světlu, byl doplněn bíle provedeným číslem 500 a trojicí květů.
K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce na UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků ČNB nezveřejňuje.
V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes tři miliardy korunových bankovek a mincí, tedy přibližně o 80 milionů více než na konci roku 2007. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, přes 136 milionů oproti necelým 132 milionům předloni. Následují bankovky v hodnotě 200 korun, kterých je téměř 49 milionů oproti 47 milionům v roce 2007. Pětisetkorunových bankovek je v oběhu přes 21 milionů kusů.
První papírové peníze se objevily na českém území v roce 1762, kdy se za vlády Marie Terezie uskutečnila nejen peněžní reforma týkající se mincí, ale kdy byly zavedeny i bankocetle a uskutečnila se jejich emise Vídeňskou městskou bankou. Poslední československou pětistovkou byla bankovka s motivem Slovenského národního povstání.