Celkový dopad tohoto opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři miliardy až šest miliard korun. Základní sazby DPH v Česku činí 19 procent.
V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní - ta měla vypršet v roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak v blízké budoucnosti měly zdražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010.
Na přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty se dohodli ministři financí zemí Evropské unie 10. března. Českému předsednictví EU se tak kompromisem podařilo dosáhnout shody, o niž se EU pokoušela několik let a dosud vždy neúspěšně. Pravděpodobnost úspěchu nakonec zvýšila skutečnost, že unie možnost snížení sazeb DPH zařadila v rámci takzvaného plánu obnovy hospodářství EU jako jeden z nástrojů boje proti současné krizi.
MF v novelách zákonů navrhlo trvalé přeřadit do snížené sazby restaurační služby kromě alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Novela umožňuje rovněž uplatnění snížené sazby daně u kadeřnických a holičských služeb a u oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu. Trvale by měly být ve snížené sazbě i knihy. Návrh rovněž mění dočasné zařazení renovací a oprav soukromých bytů a obytných domů na trvalé.
"Dohoda ministrů financí EU také i nadále ponechává domácí pečovatelské služby ve snížené sazbě, takže ČR je nebude muset zákonem časově omezit, jak by vyžadovalo předchozí ustanovení," upozornilo MF. Pokud by nebyla tato dohoda, musely by být tyto služby přeřazeny do vyšší sazby. "Pokládal bych to za mimořádnou komplikaci v oblasti těchto služeb," uvedl Kalousek.