Výsledek je podle analytika firmy Cyrrus Marka Hatlapatky na první pohled ve světle současné krize výborný, ale nemá příliš silnou vypovídací schopnost a mnoho toho o dopadech krize na české banky neříká. "Z dílčích údajů nicméně již lze vysledovat některé varovné signály, například nárůst tvorby opravných položek na úvěry v posledním loňském čtvrtletí," uvedl.
Letos by zisk bank podle odhadu analytika mohl meziročně propadnout o 15 až 30 procent. Banky budou čelit stagnujícímu až klesajícímu úvěrovému trhu a především zhoršování platební schopnosti podniků i domácností. To povede ke zhoršení zdraví úvěrových portfolií bank a tedy k nutnosti významně navyšovat opravné položky na špatné úvěry. "Já se domnívám, že letos by se zisk bank působících na českém trhu mohl vrátit někam na hodnoty let 2004 a 2005," řekl Hatlapatka.
Z velkých bank, což jsou banky s aktivy nad 150 miliard korun, Československé obchodní bance loni meziročně propadl zisk kvůli přecenění investičního portfolia a vytvoření opravných položek vůči zkrachovalým bankám Lehman Brothers a na Islandu o 90 procent na 1,1 miliardy korun. Zisk České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank a UniCredit Bank naopak vzrostl.
Zisk z finanční a provozní činnosti všechny tuzemské banky loni zvýšily meziročně o čtyři miliardy korun na 138,4 miliardy korun. Úrokové výnosy jim stouply o 35,8 miliardy korun na 192,3 miliardy korun a výnosy z poplatků a provizí o takřka dvě miliardy korun na 46,8 miliardy korun.
Celkový počet zaměstnanců v bankách koncem loňského roku klesl na 39.003 z rekordních 41.207 osob na konci roku 2007. Počet bank a spořitelen se meziročně nezměnil. V Česku nadále působilo 37 institucí, z toho 30 s vlastníky ze zahraničí.
Celková aktiva peněžní ústavy ke konci prosince 2008 zvýšily na 4,05 bilionu korun z předchozích 3,75 bilionu korun.