"Světová ekonomika je uprostřed nejhlubší a nejvíce synchronizované recese za našeho života. Způsobila ji finanční krize a prohloubil kolaps světového obchodu," píše se ve zprávě. Situaci zhoršuje i napjatá situace na úvěrových trzích a celková nízká důvěra.
Prudkému poklesu HDP se nevyhne ani jeden ze tří hlavních hospodářských celků, tedy Severní Amerika, západní Evropa a Japonsko. Eurozóna zaznamená pokles asi o 4,1 procenta a klesat bude i příští rok, i když výrazně méně než letos. V útlumu zůstane příští rok i Japonsko; Spojené státy už by ale mohly začít přecházet z útlumu k růstu.
"Dopady recese na společnost budou ohromné. Nezaměstnanost ve všech zemích OECD prudce vzroste a její míra bude kulminovat v roce 2010, možná až začátkem roku 2011. V řadě zemí dosáhne míra nezaměstnanosti poprvé od začátku 90. let minulého století dvouciferných hodnot," očekává OECD.
Zdaleka nejhorší bude zřejmě letošní první čtvrtletí, prudký pokles HDP se ale dá očekávat až do pololetí. Ve třetím čtvrtletí by ekonomiky mohly pokles omezovat a ve zlepšení pokračovat i v závěru roku.
Naopak situace na trhu práce se bude v zemích OECD ještě nějaký čas zhoršovat a míra nezaměstnanosti vystoupá na nejvyšší hodnoty zřejmě v příštím roce. Ve Spojených státech by se mohla dostat nad deset procent, v zemích eurozóny dokonce na 11,7 procenta. Průměr za OECD by měl být těsně pod deseti procenty.