STEM: Rozvoj jaderné energetiky podporuje 70 procent Čechů

02.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. dubna (ČTK) - Již více než 70 procent občanů Česka podporuje další rozvoj jaderné energetiky v zemi a stejný podíl lidí si přeje, aby byly vybudovány další moderní jaderné bloky. Zároveň ubývá lidí, kteří se domnívají, že výrobu elektrické energie z jaderných elektráren by v Česku mohly pokrýt jiné zdroje; v současné době je to zhruba 40 procent lidí. Vyplývá to z březnového průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytla společnost STEM.

Otázka dalšího rozvoje české jaderné energetiky je často adresně spojována s elektrárnou v Temelíně. O jejím technickém stavu a konstrukčních principech čtyři pětiny lidí soudí, že jsou srovnatelné s jinými moderními elektrárnami ve světě. Pro dostavbu nových moderních jaderných bloků v Temelíně se vyslovilo téměř 70 procent dotázaných. Pokud by se o tom mělo rozhodovat v referendu, skončilo by poměrem 77:23 ve prospěch dostavby, uvádí průzkum.

Ze šetření rovněž vyplynulo, že podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku mírně roste s výší vzdělání a současně jsou výraznějšími stoupenci jádra muži. Průzkum také ukázal, že ani sympatizanti Strany zelených, která se staví k jaderné energetice zdrženlivě, většinově proti rozvoji jaderné energie nejsou.

Naprostá většina občanů požaduje, aby Česká republika byla ve výrobě elektrické energie soběstačná, a téměř 80 procent si myslí, že rozhodování o energetické koncepci by mělo zůstat výhradně v kompetenci jednotlivých států Evropské unie.

Hlasy pro energetickou soběstačnost se po letošní lednové plynové krizi, vyvolané přerušením dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do střední a jihovýchodní Evropy, podle agentury STEM ještě posílily.

Na konci loňského roku předložila vláda energetickou koncepci České republiky. Jde o strategický dokument zpracovávající výhled tuzemské energetiky až do roku 2050, který v současné době prochází připomínkovým řízením na jednotlivých ministerstvech. Současně by podle premiéra Mirka Topolánka měl vzniknout návrh "programu energetické odolnosti ČR", který mimo jiné na nedávný výpadek dodávek plynu z Ruska reaguje a bude obsahovat "praktická" opatření v energetice na příštích deset let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK