Zahraničí dlužilo Česku ke konci loňského roku 22,4 mld. Kč

03.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. dubna (ČTK) - Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,4 miliardy korun. Během roku 2008 tak země splatily Česku přes půl miliardy korun; například dluh Sýrie za 23,4 milionu koruny byl definitivně loni vyřešen. Materiál o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR v roce 2008 předkládá ministerstvo financí pro informaci na pondělní zasedání vlády.

Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily ke konci roku 2008 téměř 16,7 miliardy korun. Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, tvořily ke konci loňského roku více než 5,7 miliardy korun. Speciální úvěry eviduje ČR u Alžírska, Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.

Největšími dlužníky ČR jsou podle MF Irák, země bývalé Jugoslávie, Kuba, Libye, Rusko a Súdán. Největší dluh v případě civilních úvěrů má Kuba, celkem přes 6,3 miliardy korun. Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami splácejí například Albánie, Alžírsko, Laos a Nikaragua.

Nejrizikovější je dluh Severní Koreje, který přesahuje 188 milionů korun. Situace se ovšem podle MF řeší. "Podle posledních zpráv by měla korejská delegace dorazit na jednání do Prahy v průběhu první poloviny roku 2009," uvedlo MF. Kuba naopak zatím na výzvy MF k jednání o dluhu nereagovala.

Dlouhodobě své závazky neplatí i Súdán, který ovšem dluh ve výši téměř dvou miliard korun uznává. Podle MF ale Súdán odmítá podniknout jakékoliv kroky do rozhodnutí mezinárodních společenství o způsobu a formě oddlužení země.

Loni se podařilo vyřešit definitivně situaci kolem syrského dluhu. Sýrie loni v červenci zaplatila Česku přes 9,6 milionu korun a zbytek byl prominut s tím, že jej Česká republika vykázala jako zahraniční pomoc.

ČR uzavřela loni i s Kambodžou memorandum, podle kterého Česko promine Kambodži většinu dluhu, který činí 3,6 milionu dolarů. Zhruba čtvrtinu dluhu musí Kambodža ČR zaplatit; Česko ji následně využije na rozvojovou pomoc. Zbytek bude následně českou stranou odpuštěn.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK