Dosud největšími věřiteli třinecké firmy z impéria podnikatele Tomáše Chrenka byly Komerční banka a švýcarský obchodník s elektřinou, které v souhrnu požadují dvě miliardy Kč.
Kontrakty měla ČEZ s Moravií Energo (ME) uzavřeny až do roku 2011. Veškerá elektřina, kterou ČEZ dodal této firmě, byla hrazena formou předplateb. Poté, co je ME přestala platit, ČEZ tyto kontrakty předčasně ukončil.
"ČEZ stanovil hodnotu závěrečného vypořádání předčasně ukončených obchodů s ME odvíjejícího se od cen elektřiny, za které ČEZ mohl prodat veškerou elektřinu neodebranou společností ME na trhu," uvedla Nováková v tiskovém prohlášení pro ČTK.
Energetická společnost nakoupila od Moravie Energo elektřinu loni v prosinci za cenu zhruba 55 eur za megawatthodinu. Od té doby se ceny ještě snížily, ale není jasné, jak se ceny budou vyvíjet v příštích dvou letech, dokdy kontrakty platí. Není tak vyloučeno, že na nich ČEZ může vydělat, uvedla tento týden MfD.
Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová dnes ČTK řekla, že nemá aktuální údaj o celkovém souhrnu pohledávek. Zřejmě se ale pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč. Švýcarský Atel tento týden přihlásil pohledávku přes 800 milionů korun. Komerční banka si nárokuje 1,2 miliardy korun. UniCredit Bank chce 220 milionů a Česká spořitelna 162 milionů Kč.