Odboráři nemají ani přesné údaje o tom, kolik pracovníků muselo kvůli krizi přistoupit na zkrácení pracovní doby. "Kdybych řekl jakékoli číslo, tak by bylo zkreslené, protože v každou chvíli je to jiný počet lidí," uvedl Středula. Některé podniky totiž svým zaměstnancům pracovní dobu sice dočasně zkrátily, ale později opatření odvolaly. Navíc se změna nemusela týkat všech pracovníků. "I v jednotlivých firmách je to různé, u některých třeba část 'jede' a druhá nemá zakázky," vysvětlil Středula.
Zcela o práci podle Středuly přišlo přibližně 25.000 lidí. Toto číslo zahrnuje nejen kmenové zaměstnance firem se smlouvami na dobu neurčitou, ale i pracovníky se smlouvami na dobu určitou a pracovníky najaté přes pracovní agentury.
Odbory nyní evidují celkem 126 podniků, které přistoupily k omezení výroby a alespoň dočasnému zkrácení pracovního týdne. "Ta čísla se zdají být relativně malá, ale firmy, kterých se to týká, jsou většinou velcí zaměstnavatelé," prohlásil Středula. Obává se, že menší zaměstnavatelé, kterým krize přivodila potíže s odbytem výrobků, obvykle museli zaměstnance rovnou propustit.
Svaz Kovo sdružuje odborové organizace mimo jiné z automobilového, elektrotechnického a leteckého průmyslu, hutnictví a metalurgie. Právě tyto oblasti výroby přitom patří v nynější krizi k nejpostiženějším kvůli propadu poptávky na zahraničních trzích. Podle posledních zveřejněných údajů Českého statistického úřadu tuzemská průmyslová výroba letos v lednu meziročně klesla téměř o čtvrtinu a dolů ji táhla především produkce dopravních prostředků a zařízení, která byla meziročně nižší o více než třetinu.