ÚOHS to označil za porušení zákona a MF udělil pokutu 10.000 korun. Právě proti tomuto verdiktu podalo ministerstvo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. "Postup ministerstva financí považuje soud za porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl dnes ve zdůvodnění rozsudku soudce krajského soudu David Raus.
Podle soudu se nemůže zrušení tendru před podpisem smlouvy opírat pouze o existenci arbitrážního sporu mezi zadavatelem a vítězem tendru, navíc sporu, který s obsahem výběrového řízení nijak nesouvisí, uvedl Raus.
Desetitisícová sankce patří k nejnižším, jaké úřad ukládá. Důležitější než pokuta ale podle dřívějšího vyjádření antimonopolního úřadu může být pro ministerstvo jistý precedens, zda může v podobných případech postupovat stejně, tedy zrušit soutěž ve chvíli, kdy v jejího vítěze ztratilo důvěru.
Alespoň tak zrušení tendru tehdy ministerští úředníci zdůvodnili. Důvodem ztráty důvěry je letitá arbitráž kvůli Investiční a poštovní bance (IPB). ČSOB, která krachující banku v roce 2000 přebrala, po státu požaduje 1,6 miliardy korun za nedořešené pohledávky po IPB.
Spory mezi ČSOB a státem se opět vyostřily předloni v srpnu, kdy ministerstvo financí výběrové řízení na finančního manažera pro správu povodňových peněz zrušilo. ÚOHS ale rozhodl, že to byla chyba. Zadavatel může zakázku zrušit jen v přesně vymezených případech. Jde například o stav, kdy neobdrží slíbenou dotaci, vstoupí do likvidace nebo konkurzu.
Ministerstvo financí nakonec zrušilo celé zadávací řízení a správu finančních prostředků si nyní zajišťuje ve vlastní režii. Umožnila to změna zákona o rozpočtových pravidlech. ČSOB si kvůli tendru na ministerstvo stěžovala u Evropské komise, ale u ní neuspěla.