První peníze ze čtyř miliard za Temelín dostanou obce už letos

08.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

České Budějovice 8. dubna (ČTK) - Jihočeský kraj i obce kolem Temelína si už letos rozdělí první peníze z bezmála čtyř miliard korun, které ČEZ pošle během deseti let do regionu jako kompenzace za plánovanou dostavbu jaderné elektrárny. Peníze nesouvisí s vlastní stavbou. Mají jít například do obnovy silnic, případné podpory při výstavbě dálnice D3, ale i do sponzorských a kulturních akcí, které bude ČEZ na jihu Čech podporovat. Smlouvu o spolupráci dnes podepsali zástupci vedení ČEZ a Jihočeského kraje.

Kompenzace obce i kraj dostanou, ještě než se začnou plánované bloky stavět. Starostové a lidé z hejtmanství nyní připraví seznam akcí, které budou chtít podpořit. Plán má být hotov do konce července. Každoročně pak bude aktualizován.

"Před mnoha lety nám, Jihočechům, byla vnucena nevěsta. My jsme si na ni mnozí zvykli. A teď jsme si řekli o věno. A jsme rádi, že se pantáta praštil přes kapsu, a že to věno jsme dostali," řekl novinářům hejtman Jiří Zimola. Podle něj tím kraj vyslal i impulz vládě, aby konečně rozhodla jak dál v oblasti jaderné energetiky.

"Tato politická neodvaha nám všem hrozně ubližuje. Za několik let se totiž můžeme stát energeticky nesoběstační a to přece nechceme," zdůraznil jihočeský hejtman.

Zhruba 2,5 miliardy Kč z dohodnuté částky připadne na takzvané vynucené investice související s dostavbou Temelína, například na opravy silnic a výstavbu ubytovacích kapacit. Na sponzorování společenských, kulturních a sportovních akcí má do jižních Čech jít po dobu deseti let každý rok 110 milionů korun. Téměř polovina z toho je určena na projekty obcí. Do 100 milionů Kč připraveno na financování havarijního a krizového plánování.

"Smlouva je transparentní, ctí princip - co je psáno, je dáno. Vnímáme to v době ekonomické krize i jako podporu zaměstnanosti," uvedl ředitel divize Výroba ČEZ Vladimír Hlavinka. Dodal, že dosud ČEZ podporoval obce i projekty mezi 25 až 40 miliony korun ročně.

Starostové obcí v okolí elektrárny peníze od jejího investora vítají. Například v osmiapůltisícovém Týně nad Vltavou, který leží pět kilometrů od Temelína, by uvítali pomoc s rekonstrukcí polikliniky za zhruba 25 milionů korun. "Byli bychom rádi, kdyby nám ČEZ pomohl vybudovat i novou školku, chtěli bychom zrekonstruovat školy. Bude to nutné kvůli přílivu lidí, kteří budou bloky stavět," řekl ČTK starosta Karel Hájek.

Krajští zastupitelé zrušili v úterý pět let staré usnesení, ve kterém jejich předchůdci odmítli rozšíření elektrárny. Rozhodnutí však neznamená, že dostavba začne už nyní. ČEZ předpokládá zahájení stavby zhruba v roce 2013, první blok by měl být dokončen v roce 2020. S budováním hlubinného úložiště vyhořelého paliva ale kraj nadále nesouhlasí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK