Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o více než 140 miliard korun. Za celý loňský rok pak stoupl státní dluh o přibližně 107 miliard korun.
Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.
Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisů od ledna do března v celkové výši 66 miliard korun. "Čistá emise státních dluhopisů za první čtvrtletí činila 17,5 miliardy korun," dodalo MF.
Během čtvrtletí ministerstvo rovněž splatilo zbývající částky z 42. emise státních dluhopisů ve výši 37,9 miliardy korun. Zároveň úřad zpětně odkoupil dluhopisy za 10,6 miliardy korun.
Na zahraničních trzích si vláda během čtvrtletí půjčila 0,7 miliardy korun v rámci půjček od Evropské investiční banky. Stát také snížil objem peněžních instrumentů v oběhu o 17,8 miliardy korun.
Krátkodobý státní dluh během prvního čtvrtletí klesl o 5,5 procentního bodu na 11,2 procenta, čímž byla podle MF udržena cílová hranice 20 procent. Průměrná splatnost státního dluhu stoupla ke konci března na 6,8 roku, ale pohybovala se v plánovaném intervalu mezi 5,5 roku až sedmi roky.
Takzvaný obchodovatelný státní dluh během čtvrtletí zůstal na 952,2 miliardy korun. Čisté náklady na obsluhu státního dluhu činily od ledna do března 7,3 miliardy korun, upozornilo MF.
Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný.
V letošním roce si chce MF půjčit maximálně 148,4 miliardy korun. Již Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítala s tím, že by měl letos státní dluh překročit jeden bilion korun.