Analytici vítají v boji s krizí nižší daně

09.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. dubna (ČTK) - Z protikrizových opatření, na nichž se dohodla ČSSD s končící vládní koalicí, vítají analytici oslovení ČTK pouze ta, která snižují daňovou zátěž. Oceňují tak slevu na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, zrychlení odpisů a zvýšení daňové slevy na dítě. Souhlasí i s novelou insolvenčního zákona. Zbytečným a nesystémovým prvkem je podle nich šrotovné. Analytici obecně varují zejména před dopady na státní rozpočet.

ČSSD má v rámci dohody s koalicí podpořit vládní návrhy na zrychlení odpisů vybraného firemního majetku, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně opoziční strana odmítala. Končící koalice naopak zřejmě bude souhlasit s mírným zvýšením podpor v nezaměstnanosti, zvýšením slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného.

"Část opatření je rozumných, jiná ale zbytečně zatíží státní finance. Tento kompromis je bohužel daň za politickou nestabilitu," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Šrotovné podle něj především pokřivuje českou ekonomiku, protože podporuje z veřejných prostředků pouze jedno odvětví, na něž by přispěli všichni svými daněmi. Navíc není nutné opatření nyní zavádět, protože české automobilky díky zakázkám ze zahraničí jedou opět na plný výkon, podotkl.

"Problémem opozičních návrhů je téměř nulový multiplikační efekt pro ekonomiku. Prostředky půjdou přímo do spotřeby," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Opoziční návrhy zatíží podle jeho hrubých odhadů státní rozpočet ročně o 15 až 20 miliard korun. Nejdiskutovanější šrotovné je přitom prý z opozičních návrhů to nejméně nákladné. Na základě opozičních návrhů se zvýší poptávka v ekonomice o odhadovaných deset až 15 miliard za rok, poznamenal.

Analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík již dříve upozornil na to, že celkový rozsah pomoci by neměl překročit 55 miliard korun, tedy 1,5 procenta hrubého domácího produktu, a měl by se soustředit na poptávkovou stranu ekonomiky. Pokud rozsah pomoci přesáhne uvedenou částku, bude to podle něj zbytečné plýtvání vzácnými rozpočtovými prostředky, které mohou později chybět, dodal.

Balíček je to předvolební, nikoliv protikrizový, míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Vadí mu na něm údajná neférovost a nekonzistentnost. "Nefér je přiklepnutí podpory jednomu sektoru. Nefér je, když slevu (na sociálním pojištění) dám podnikatelům, a nikoliv i zaměstnancům. Nekonzistentnost pak je, že tlačím tento balíček dopředu a do toho říkám, chci rychle přijmout euro," dodal. Raiffeisenbank proto zvýšila prognózu letošního deficitu veřejných financí na 190 miliard korun. "Příští rok čekáme 200 miliard. Oboje je přes pět procent HDP. Jinými slovy byznysu říkáme: euro teď nebude," prohlásil.

Vláda a ČSSD si minulý týden navzájem podpořily své protikrizové plány ve sněmovně a pustili je do druhého čtení. Zároveň ale představitelé obou stran upozornili, že o jednotlivých návrzích budou ještě jednat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK