"Reforma společného trhu s vínem v loňském roce zrušila všechny do té doby platné evropské právní předpisy, podle kterých bylo možné vyplácet podporu na restrukturalizaci vinic. Žádosti podle starých pravidel šlo podávat pouze do konce únoru, přesto byla loni vyplacena 440 žadatelům rekordní částka 331 milionů korun," řekl Voráček. V roce 2007 vyplatil fond 90 milionů korun, v předcházejících dvou letech pak zhruba 25 milionů.
Loni v březnu vláda schválila nařízení, na základě kterého byl spuštěn příjem žádostí podle nové evropské legislativy. Žádosti o podporu na restrukturalizaci vinic pro vinařský rok 2008/2009 lze podávat do konce dubna. Žádosti o podporu na investice v rámci SOT pro vinařský rok 2009/2010 pak od 1. června do konce srpna. Kromě pořízení nového lisu na hrozny nebo filtru na víno lze dotace použít také na nákup speciální kvasné nádoby pro získávání červeného vína s aktivním zařízením k potápění matolinového klobouku.
Reformu trhu s vínem schválila Evropská unie na konci loňského dubna, platit začala v srpnu. Mezi hlavní změny, které reforma přinesla, patří likvidace některých vinic, zrušením dotací na destilaci přebytků či postupné rušení omezujícího systému práv na výsadbu nových vinic. Zákaz doslazování vína řepným cukrem, kterého se obávali čeští vinaři, nakonec z reformy vypadl. Tuzemským vinařům přinesla především větší dotace na restrukturalizace vinic. Letos se díky ní navýšily podpory z původně plánovaných 40 milionů korun na 75 milionů korun, od roku 2015 by se dotace měly zvýšit až zhruba 130 milionů korun.