"Problémy s vracením sudů odpadnou. Jsou to jednocestné plastové PET sudy, které budou zohledněny v ceně piva a půjdou výhradně na export, protože tuzemský trh na to zatím není připraven," řekl Fábry. Hlavní výhodu vidí v tom, že odpadnou zálohy na obaly, jež firma distribuuje do vzdálenějších regionů. Navíc trvanlivost piva se prodlužuje, protože nápoj nemá kontakt se vzduchem nebo plynem z hnacího zařízení, a vydrží tak déle naražený.
"Sudy mají v sobě igelitový vak, z něhož nemusí být pivo tlačeno biogenem nebo jiným plynem," vysvětlil Fábry. Obaly, které může odběratel vyhodit, nejsou zálohované, ale pivovar jejich cenu zohlední v dodávaném pivu, od dvou do tří korun na půllitru.
"O vývozu piva v PET sudech jsem neslyšel. Musí musí být z vícevrstvého materiálu, aby pivo nebylo vyšeptané, tedy, aby obalem nepronikal kyslík," řekl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Chápe logiku rakovnického pivovaru.
Běžně používaný nerezový KEG sud stojí totiž od 2500 do 3000 korun. Pokud by ho pivovar chtěl zahrnout do ceny piva, zdražil by se půllitr o 25 až 30 korun, což je pro spotřebitele neúnosné. Podle odborníků na ruský pivní trh někteří tamější obchodníci s obaly, které nevrátí, dobře obchodují.
"Zkoušíme to. Do měsíce by měl běžet export do Ruska i Itálie, kam nyní sudové pivo hodně vyvážíme," řekl šéf obchodu v Rakovníku. Rakovnický pivovar už několik měsíců testuje, jak dlouho vydrží pivo v těchto obalech naražené. Sládci pravidelně degustují jeho kvalitu a podle Fábryho jsou s trvanlivostí nápoje v obalu velmi spokojeni.