Nepokoje v Thajsku dále zhorší ekonomickou situaci země

13.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bangkok 13. dubna (ČTK) - Současné násilné nepokoje v thajském hlavním městě poškodí cestovní ruch v zemi, a uštědří tak další ránu její ekonomice, která již tak trpí kvůli globálnímu ekonomickému poklesu. Podle agentury AP se na tom shodují představitelé podnikatelské sféry i zástupci vlády.

V hlavním městě Bangkoku je od nedělního rána vyhlášen výjimečný stav. Důvodem jsou střety mezi bezpečnostními silami a demonstranty, kteří se dožadují odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy. Austrálie, Francie, Británie, Jižní Korea a Spojené státy již varovaly své občany v Thajsku, aby raději nevycházeli z hotelů, případně zemi rychle opustili, a doporučily občanům, aby do země raději necestovali.

Viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura dnes sdělil ČTK, že v Thajsku je nyní přibližně 400 českých turistů. Podle informací asociace ale nejsou v současnosti žádní čeští turisté v ohrožení a život v turistických letoviscích funguje normálně.

Předseda Thajské rady pro cestovní ruch Kongkrit Chiranjakit se domnívá, že současné nepokoje spolu s loňským uzavřením letiště pravděpodobně sníží příjmy z cestovního ruchu proti loňsku o třetinu, tedy 200 miliard bátů (113 miliard Kč). To by mohlo způsobit v hotelech a firmách napojených na cestovní ruch zrušení 200.000 pracovních míst. Cestovní ruch v zemi přímo zaměstnává kolem dvou milionů lidí. "Je to velmi vážné," uvedl Kongkrit. "Nikdy jsem neviděl nic podobného," dodal.

Nepokoje jsou další ranou pro thajskou ekonomiku i pověst země v mezinárodním kontextu. Přichází zhruba pět měsíců poté, kdy demonstranti obsadili na týden dvě hlavní letiště v Bangkoku, a zablokovali tak v zemi desítky tisíc turistů.

Současné protesty by také mohly změnit plány zahraničních firem, které uvažují o výstavbě továren nebo dalších investicích v zemi. Thajská ekonomika je druhá největší v jihovýchodní Asii po Indonésii a je silně závislá na vývozu. Hrubý domácí produkt země však kvůli prudkému poklesu poptávky po autech, elektronice a dalším zboží klesá. Světová banka na počátku tohoto měsíce odhadla, že za celý letošní rok se hrubý domácí produkt země sníží o 2,7 procenta po loňském růstu o 2,6 procenta, napsala agentura AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK