Výsledky ovšem podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého neznamenají krizi stavebního spoření. "Letošní výsledky jsou na úrovni roku 2007, což sice znamená zpomalení, ale v žádném případě nelze hovořit o krizi sektoru," uvedl.
Za poklesem trhu podle něj stojí částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost. "Úvěry od stavebních spořitelen totiž využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním," dodal.
Propad poskytnutých úvěrů postihl všech pět tuzemských stavebních spořitelen, přičemž největší pokles zaznamenala Stavební spořitelna České spořitelny. Podle mluvčí Zdenky Blechové je jedním z důvodů propadu i fakt, že loni spořitelna vyhlásila pro klienty akci, kterou letos nezopakovala.
V meziročním srovnání klesl všem spořitelnám i počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek. Výjimkou byla stavební spořitelna Modrá pyramida, které se za tři měsíce letošního roku počet smluv podařilo zvýšit. Celkově spořitelny uzavřely letos s klienty do konce března přes 233.000 nových smluv.
Za celý loňský rok stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion.