"Očekávané zmírnění propadu průmyslu se prozatím odkládá. Průmyslová produkce za únor nenaplnila předpoklady trhu a zaznamenala hlubší pokles než v předchozím měsíci," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Samotný zpracovatelský průmysl ale podle něj zaznamenal v porovnání s předchozím měsícem přeci jen o něco lepší výsledek. Stejně tak pokles nových zakázek již nebyl v únoru tak hluboký jako na začátku roku, dodal.
Rychlost propadu průmyslu z října a listopadu o zhruba devět procent meziměsíčně by se již v žádném případě neměla vrátit, doplnil analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. "Z hlediska rychlosti propadu má český průmysl své nejhorší dny již za sebou, přichází však jiná, možná těžší zkouška: dlouhé měsíce výroby na úrovních v průměru o téměř čtvrtinu nižších než v době před recesí," podotkl.
V nejbližších měsících lze počítat s pokračujícím poklesem průmyslu, míní analytička Next Finance Markéta Šichtařová. První zlepšení by podle ní mohlo přijít nejdříve v dubnu, ale stále průmysl nedosáhne na produkci z loňského roku. "V celém roce 2009 proto počítáme v průměru s propadem průmyslu kolem 6,5 procenta. Kvůli očekávanému oživení v druhé polovině roku patříme spíš k optimistům," upozornila.
K zastavení propadu průmyslu by podle Mertlíka v březnových údajích mělo již přispět oživení v automobilovém průmyslu vyvolané zavedením tzv. šrotovného v Německu a v dalších zemích. Mertlík také připomněl, že pozoruhodné změny průmyslové produkce byly v únoru zaznamenány z odvětvového hlediska. Zatímco meziroční propad výroby motorových vozidel se oproti lednu zmírnil, nové významné propady zaznamenala výroba elektroniky a také hutnictví.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba v únoru o 20,3 procenta, když letošní únor měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní a jeden kalendářní den méně. Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů klesla o 13,2 procenta. Meziroční pokles zčásti ovlivnily méně příznivé klimatické podmínky.