Druhé místo získal projekt zásobování místního obyvatelstva pitnou vodou v Tanzanii. Třetí pozici obsadilo španělské město Burgos díky svému dopravnímu konceptu, který klade důraz na snížení znečištění ovzduší například tím, že v centru jsou zdarma k zapůjčení jízdní kola.
V rámci vítězného projektu je dodávána elektrická energie ze slunce etnickým menšinám a místní nemocnici na hranici mezi Barmou a Thajskem. Elektřina se tak dostane ke zhruba 200.000 uprchlíků.
Barmský projekt soutěžil ve stejné kategorii jako český zástupce, který byl do jedné z pěti finálových kategorií nominován po loňském vítězství v národním kole. V obci Měňany, kde žije asi 250 obyvatel, funguje se třemi kotli na biomasu obecní kotelna. Teplo se rozvádí do 70 odběrných míst. Jako palivo slouží štěpka z vlastní výroby a předpokládá se využití i dalších zdrojů, například slámy.
Do letošního desátého celosvětového finále bylo přihlášeno téměř 800 projektů ze 111 zemí, nejlepších 15 bylo nominováno do finále v pěti kategoriích - země, vzduch, voda, oheň a mládež. O cenu usilovaly také například inovativní větrný pohon pro oceánské lodi nebo první projekt na recyklaci počítačů v Jižní Americe.
Stejně jako ve světě i v Česku je hledání úspor energií jedním z hlavních témat ekologů i energetiků. Někteří čeští dodavatelé energií například financují kampaně, které mají spotřebitele na možnosti úspor upozornit.